Jelena Belović
10.55836/Zbornik_PiP_2110A
SAŽETAK /
Predmet rada je analiza normativnog okvira koji reguliše pravo stranaca na zapošljavanje u Republici Srbiji, a u svetlu najnovijih izmena Zakona o strancima i Zakona o zapošljavanju stranaca. Povećani obim ekonomskih migracija inicirao je i usvajanje planskog dokumenta kojim se utvrđuju smernice javnih politika u ovoj oblasti. Opšti je utisak da ove inicijative imaju za cilj kreiranje atraktivnog poslovnog ambijenta, koji ne bi trebalo da odstupa od evropskog koncepta prava na slobodan pristup tržištu rada. Naime, sloboda kretanja lica, a u okviru nje posebno sloboda kretanja radnika, jeste jedno od osnovnih načela funkcionisanja Evropske unije, pa se od kandidata za članstvo razumno očekuje usklađivanje normativnog okvira.
ČLANAK JE RASPOLOŽIV NA /
REFERENCE /
- Brković Radoje, Radulović Zoran, „Socijalna politika u konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada u pravnom poretku Srbije“, Radno i socijalno pravo, br. 1/2019. (Brković Radoje, Radulović Zoran, „Socijalna politika u konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada u pravnom poretku Srbije“, Radno i socijalno pravo, br. 1/2019)
- Kitić Dušan, Međunarodno privatno pravo, 3. izdanje, Beograd, 2019. (Kitić Dušan, Međunarodno privatno pravo, 3. izdanje, Beograd, 2019)
- Jandl Michael, Hollomey Christina, Gendera Sandra, Stepien Anna, Bilger Veronika, Migration and Irregular Work in Austria, Amsterdam University Press, Amsterdam, 2009.
- Simonović Dragoljub, Smirčić Zorica, „Komentar novih rešenja Zakona o radu“, Pravo i privreda, br. 1–3/2016. (Simonović Dragoljub, Smirčić Zorica, „Komentar novih rešenja Zakona o radu“, Pravo i privreda, br. 1–3/2016)
- Špadina Helga, Radne migracije državljana trećih država u EU: pravni okvir, problem i perspektive, doktorski rad, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Osijek, 2012.
Comments are closed.