Јелена Беловић
10.55836/Zbornik_PiP_2110A
САЖЕТАК /
Предмет рада је анализа нормативног оквира који регулише право странаца на запошљавање у Републици Србији, а у светлу најновијих измена Закона о странцима и Закона о запошљавању странаца. Повећани обим економских миграција иницирао је и усвајање планског документа којим се утврђују смернице јавних политика у овој области. Општи је утисак да ове иницијативе имају за циљ креирање атрактивног пословног амбијента, који не би требало да одступа од европског концепта права на слободан приступ тржишту рада. Наиме, слобода кретања лица, а у оквиру ње посебно слобода кретања радника, јесте једно од основних начела функционисања Европске уније, па се од кандидата за чланство разумно очекује усклађивање нормативног оквира.
ЧЛАНАК ЈЕ РАСПОЛОЖИВ НА /
РЕФЕРЕНЦЕ /
- Брковић Радоје, Радуловић Зоран, „Социјална политика у конвенцијама и препорукама Међународне организације рада у правном поретку Србије“, Радно и социјално право, бр. 1/2019. (Brković Radoje, Radulović Zoran, „Socijalna politika u konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada u pravnom poretku Srbije“, Radno i socijalno pravo, br. 1/2019)
- Китић Душан, Међународно приватно право, 3. издање, Београд, 2019. (Kitić Dušan, Međunarodno privatno pravo, 3. izdanje, Beograd, 2019)
- Jandl Michael, Hollomey Christina, Gendera Sandra, Stepien Anna, Bilger Veronika, Migration and Irregular Work in Austria, Amsterdam University Press, Amsterdam, 2009.
- Симоновић Драгољуб, Смирчић Зорица, „Коментар нових решења Закона о раду“, Право и привреда, бр. 1–3/2016. (Simonović Dragoljub, Smirčić Zorica, „Komentar novih rešenja Zakona o radu“, Pravo i privreda, br. 1–3/2016)
- Špadina Helga, Radne migracije državljana trećih država u EU: pravni okvir, problem i perspektive, doktorski rad, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Osijek, 2012.
Comments are closed.