Јован Вујичић
10.5937/PiP2104540V
САЖЕТАК /
У раду се разматра нови однос Европске уније и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске. С обзиром на обим и сложеност Споразума о трговини и сарадњи, намера није била да се детаљно објасне сви његови аспекти, већ само основне и најважније одредбе; пре свега, из споразума о слободној трговини, али и у областима у којима се обнављају везе које би иначе биле прекинуте повлачењем Уједињеног Краљевства. Иако се не пресликавају предности чланства у ЕУ, Споразумом се свакако ограничавају негативне последице у поређењу са ситуацијом без њега и пружа преко потребна предвидљивост и извесност, чиме се Европи омогућава да остави Брегзит иза себе и настави даље.
ЧЛАНАК ЈЕ РАСПОЛОЖИВ НА /
РЕФЕРЕНЦЕ /
- Вукадиновић Радован Д., Вукадиновић Марковић Јелена, Увод у институције и право Европске уније, Београд, 2020. (Vukadinović Radovan D., Vukadinović Marković Jelena, Uvod u institucije i pravo Evropske unije, Beograd, 2020)
- Garcia-Lazaro Aida, Mistak Jakub, Gulcin Ozkan Fatma, Supply chain networks, services trade and the Brexit deal: a general equilibrium analysis, 2021, доступно на адреси: https://kclpure.kcl.ac.uk/portal/files/151616689/Manuscript.pdf, 19. 9. 2021.
- Lukić Radović Maja, „Withdrawal from the European Union: consequences under EU law and international law“, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 89/2020.
- Monar Jörg, Neuwahl Nanette, „From Membership to Partnership: A Consideration of the Future of EU–UK Relations“, European Foreign Affairs Review, Nr. 4/2020.
- Phinnemore David, „Northern Ireland: A ‘Place Between’ in UK–EU Relations?“, European Foreign Affairs Review, Nr. 4/2020.
Comments are closed.