Вук Лековић
10.5937/PiP2004171L
У овом раду аутор се осврће на повреде конкуренције према јапанском Антимонополском закону. У првом делу рада се даје објашњење законских дефиниција повреда конкуренције, и то: приватног монопола, неоправданог ограничења трговине и непоштене трговачке праксе. Затим се у другом делу рада акценат ставља на процедурални ток утврђивања повреда конкуренције и улогу коју у том процесу има Јапанска комисија за фер трговину. На крају се истиче значај покајничког програма, као једног од најделотворнијих средстава на основу кога се спречавају антикомпетитивна понашања учесника на тржишту. Током целог рада, аутор указује на постојање разлика између законских решења у Јапану и Европској унији. Инспирација за писање овакве теме је ауторова жеља да сопствена искуства и знања, стечена током тронедељне студијске посете у Јапану у непосредном раду са запосленима из Јапанске комисије за фер трговину (енг. Japan Fair Trade Commission) и професорима из области права конкуренције, преточи у рад којим ће стручној јавности у Републици Србији приближити јапанско право конкуренције. Приликом писања рада, аутор је користио изворе са званичног сајта Јапанске комисије за фер трговину, као и остале релевантне чланке који се налазе на интернету.
- Wakui Masako, Antimonopoly Law – Competition Law and Policy in Japan, 2nd edition, Kyoto, 2018, доступно на адреси: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3270141, 2. 3. 2020.
- Vande Walle Simon, Shiraishi Tadashi, „Competition law in Japan“, доступно на адреси: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2219881, 6. 3. 2020.
- Whish Richard, Bailey David, Competition Law, 8th edition, London, 2015.
- Marquis Mel, Shiraishi Tadashi, „Japanese Cartel Control in Transition“, CEU San Pablo University Madrid, Working Paper No. 47/2014, доступно на адреси: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2407825, 2. 3. 2020.
- Faull Jonathan, Nikpay Ali, The EU Law of Competition, 3rd edition, Oxford, 2014.
Comments are closed.