Александар Ћирић
10.5937/PiP2003055C
У уводу рада аутор излаже ставове у вези са значајем и улогом права као тековине од значаја за читав живот, привреду и односе у сваком друштву и држави. Излагањима настоји да пронађе везу између права и правде, кратко се позивајући на схватања Платона, Аристотела и Сократа. Аутор сматра да је задатак судије да у вршењу тешке, часне и одговорне функције процес просуђивања заснива пре свега на законитом тумачењу прописа, у циљу отклањања спорова и успостављања стања мира у друштву и држави.
Циљ рада је да уз анализе изабраних случајева, који представљају примере лоше судске праксе у привредним стварима, укаже на неопходност појачане контролне функције којом судска власт располаже како у самом процесу суђења, тако и мерама ван тог процеса, како би се искоренила појава злоупотребе поверења поклоњеног суду, попут права на слободно судијско уверење судије.
- Васильевич Мирко, Чирич Александар, „Арбитражное соглашение и доктрина „компетенции-компетенции“: современные тенденции“, Международный коммреческий арбитраж: вызовы современности (ур. Н. Ф. Селивон, Т. Г. Захарченко, К. О. Даценко), Киев, 2017.
- Лукић Радомир, Увод у право, Научна књига, Београд, 1972.
- Обућина Јасминка, „(Не)намирење извршног повериоца применом чл. 153 Закона о извршењу и обезбеђењу“, Право и привреда, бр. 4–6/2019.
- Салма Марија, „Забрана злоупотребе процесних овлашћења“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 2/2009.
- Ћирић Александар, „Решавање спорова у националном и међународном привредном промету – не пропустите своје право на арбитражу“, Право и привреда, бр. 4–6/2018.
- Хибер Драгор, „Побијање уговора о јемству у стечајном поступку“, Анали Правног факултета у Београду, бр. 1/2015.
Comments are closed.