Aleksandar Ćirić
10.5937/PiP2003055C
U uvodu rada autor izlaže stavove u vezi sa značajem i ulogom prava kao tekovine od značaja za čitav život, privredu i odnose u svakom društvu i državi. Izlaganjima nastoji da pronađe vezu između prava i pravde, kratko se pozivajući na shvatanja Platona, Aristotela i Sokrata. Autor smatra da je zadatak sudije da u vršenju teške, časne i odgovorne funkcije proces prosuđivanja zasniva pre svega na zakonitom tumačenju propisa, u cilju otklanjanja sporova i uspostavljanja stanja mira u društvu i državi.
Cilj rada je da uz analize izabranih slučajeva, koji predstavljaju primere loše sudske prakse u privrednim stvarima, ukaže na neophodnost pojačane kontrolne funkcije kojom sudska vlast raspolaže kako u samom procesu suđenja, tako i merama van tog procesa, kako bi se iskorenila pojava zloupotrebe poverenja poklonjenog sudu, poput prava na slobodno sudijsko uverenje sudije.
- Vasilьevič Mirko, Čirič Aleksandar, „Arbitražnoe soglašenie i doktrina „kompetencii-kompetencii“: sovremennыe tendencii“, Meždunarodnый kommrečeskiй arbitraž: vыzovы sovremennosti (ur. N. F. Selivon, T. G. Zaharčenko, K. O. Dacenko), Kiev, 2017.
- Lukić Radomir, Uvod u pravo, Naučna knjiga, Beograd, 1972.
- Obućina Jasminka, „(Ne)namirenje izvršnog poverioca primenom čl. 153 Zakona o izvršenju i obezbeđenju“, Pravo i privreda, br. 4–6/2019.
- Salma Marija, „Zabrana zloupotrebe procesnih ovlašćenja“, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 2/2009.
- Ćirić Aleksandar, „Rešavanje sporova u nacionalnom i međunarodnom privrednom prometu – ne propustite svoje pravo na arbitražu“, Pravo i privreda, br. 4–6/2018.
- Hiber Dragor, „Pobijanje ugovora o jemstvu u stečajnom postupku“, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 1/2015.
Comments are closed.